- Description
- Additional information
Description
Niue 2023 – Camelot Bullion Edition – Arthur Pendragon Special blister pack- 1 oz 999.9 silver coin
We present our first bullion coin in a special blister pack limited to 500 pieces. Each blister is numbered from 1 to 500 and includes an Arthur Pendragon bullion coin (encapsulated) and its certificate of authenticity. The blister has a metallic finish with several embossed and laminated elements.
The 500 certificates correspond to the numbers from #301 to #799.
Additional information
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Series | Camelot |
| Year | 2023 |
| Country | Niue |
| Face Value | 2 Dollars |
| Weight | 1 oz |
| Metal | Silver |
| Purity | 0.9999 |
| Diameter | 38.61mm |
| Finish | Matte, Proof |
| Certificate | Yes |
| Box | Yes (premium blister) |
| Mintage | 500 pcs. |





