- Description
- Additional information
Description
Athos is one of the three musketeers in Alexandre Dumas’ novel, known for his nobility, mystery, and tragic past. A former count fallen from grace, he maintains a melancholic and reserved air. He is brave, loyal, and acts as a paternal figure in the group.
Athos is the second issue in The Three Musketeers series.
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Series | The Three Musketeers |
| Year | 2023 |
| Country | Niue |
| Face Value | $5 |
| Weight | 2 oz |
| Metal | Silver |
| Purity | 0.999 |
| Diameter | 45mm |
| Finish | Antique |
| Certificate | Yes |
| Box | Yes |
| Mintage | 250 pcs. |


